
2009. december 4., péntek
A semmitmondás művészete: amikor a hunyó hoppon marad

2009. december 3., csütörtök
Kié a város? Kié a tér?
Húsz év eltelt 89 óta, időközben magam sem járok már gyerekcipőben, mégis azóta sem tudom megérteni, hogy mit jelent ma, 2010 küszöbén Romániában a kommunizmus szó. Mit jelent nemzeti vagy demokrata liberálisnak, kommunistának vagy szociáldemokratának lenni 2009-ben Romániában? Itt és nem máshol. Temesváron, Bukarestben, Kolozsváron, Szatmáron vagy Nagyváradon. Megkérdeztem volna attól a néhány ezer főtől is, akik teljes színkavalkádban (vörösben, narancssárgában, valamint lilában, a Poli színében) kivonultak a temesvári Opera elé egy kis hőzöngésre, annak alkalmából, hogy polgármesterük egy a város szempontjából elönyös egyezséget írt alá a nemzeti megbékélés jegyében a "csodás négyes" -sel (Geoana, Antonescu, Sarbu, Johannis). Viszont kétlem, hogy a főleg vidékről kivezényelt tömeg választ adott volna a kérdésre.
A tömegbe vegyülve a "Le a kommunizmussal!", a "Hajrá Poli" és a kis kopasz nevének kiabálása közepette alig hittem a szememnek, vagyis inkább a fülemnek. Le a kommunizmussal? De hát a kommunizmusnak már húsz éve vége, vagy nem? Éppen itt Temesváron, az Opera tér véráztatta utcakövein kezdődött a medöntése, vagy nem?

A döbbenettől megbénultan figyeltem az események alakulását, a csendőrök és a tömeg, a "kommunisták" és "anti-kommunisták" összecsapását, a vidékről behozott szociáldemokraták vidám körtáncát (igen, táncoltak!), a Poli szurkolók ellentmondást nem tűrő hőzöngését, egyszóval a cirkuszt az általam nagyra becsült város belvárosában. Meggyőződésem, hasonló döbbenettel tekintettek az eseményekre maguk a temesváriak is, legalábbis azok, akik nem hőzöngeni és nem a kommunizmus ellen tüntetni, hanem egyszerűen a román nemzeti ünnepre való tekintettel érkeztek az Opera elé.

Később, az események televízióban zajló - és eltúlzott - politikai kommentálását megunva ismét nyakamba vettem a várost. Az összetépett vörös plakátokon kívül semmi sem árulkodott arról, hogy milyen olcsó cirkusz színhelye volt órákkal azelőtt a tér. Temesvár ismét a régi arcát mutatta, azt amely hallani sem akar sem a kommunizmusról, sem a politikai herce-hurcáról, vagy a kampányeszközként felhasznált 89-es forradalom nagyságáról. Azon töprengtem, hogy kié a város, kié a tér? Azoké, akik lakják, akik naponta végigsétálnak szűk utcáin, vagy a sarki ujságárusé, a galambokat etető nyugdíjasé? Románoké vagy magyaroké? Németeké vagy szerbeké? Nem tudom, de abban biztos vagyok, hogy semmiképp sem azoké akik politikai célokra kisajátítják!
2009. november 20., péntek
Túlvilági fényekben úszik a város

2009. november 17., kedd
Egyszer egy szőkített nő...
2009. november 16., hétfő
Hol a határa az emberi rosszindulatnak?
2009. november 10., kedd
Nem csak a töltött káposzta jó felmelegítve...

2009. november 8., vasárnap
Félálomban...
Egy kis muzsika elalvás előtt. Szép álmokat!
2009. november 1., vasárnap
Egy jó kis vasárnap esti program: nézzetek animációt!

Szóval akit érdekel, itt ingyenesen le lehet tölteni az animációt. Itt meg a magyar feliratot.
Aki meg csak belenézne, itt megteheti.
2009. október 11., vasárnap
Egy tartalmas hét krónikája egy tetszhalott városból...

lehangoló jelenének mocskos nyomait.
Különös nosztalgiát teremtett a látvány, miközben az érkezettekkel közös asztalhoz ültek a „hely szellemei”, a holnaposok mellett egy jobb kort megélt, nagyvilági város elegáns figurái. Annak ellenére, hogy az alaphangulatot mindvégig a jókedv és a nosztalgia határozta meg, némi szomorúság is vegyült az este légkörébe, hiszen egy olyan kor elevenedett meg, mely – a jelennel szemben – Nagyvárad egyik legfényesebb korszakát jelentette.

Délután pedig Vetési Nándor kolozsvári színművész, Bertold Brecht kevésbé ismert vers és próza irodalmára épülő Dobszó az éjszakában című egyszemélyes produkciójával lépett fel a Fő utcai Louis Caffeban.
Pénteken pedig egy furcsa estén vehettek részt az érdeklődők, melynek keretében a szocilista hangulatot elevenítették fel a Familia román irodalmi folyóirat munkatársai és a Iosif Vulcan Társulat színművészei. Az este során 30-40 évvel léphettünk vissza az időben, egyenesen az átkos rendszer kellős közepébe.

Mivel az Astoria kávéház eleve rendelkezik a 70-es, 80-as évekre jellemző szocreál hangulattal, nem volt szükség sok díszletre és kellékre a kommunista idők atmoszférájának megteremtésére. A bejárat előtt lepukkant Dacia és Trabant parkolt, míg benn a falon a jól ismert Ceausescu elvtárs képe lógott néhány szocialista életképet ábrázoló fényképek társaságában. Az asztalokon a bukaresti Scinteia "hírlap" - kommunista szócső - nyugodott. A termet (az Astoria alsó részét) a 70-es évek divatja szerint öltözött, furcsa alakok töltötték meg, akik a rendezvény menetét "Éljen a kommunista párt!" bekiabálásokkal, propaganda szövegekkel tarkították. Ők voltak a társulat színészei, akik remekül testesítették meg a kor elkötelezett elvtársainak a szerepét. Annak rendje és módja szerint az este során az áramot is elvették és a kiszolgálás is akadozott a meghűbb múltidézés érdekében. Érdekes nosztalgikus hangulatban telt a humorral, szatirikus elemekkel fűszerezett este. Nekem kicsit furcsa volt, mert nem tudtam megítélni, hogy ez valós nosztalgia, vagy csak a diktatúra egyes elemeinek szatirikus bemutatása.
Volt még egy csomó minden, amire lehet, hogy érdemes, lehet, hogy kevésébé érdemes kitérni. Furcsán telt mindenesetre ez a hét...Más volt mint a többi. Remélhetőleg - látva azt, hogy igenis igény van az effajta kulturális rendezvényekre - lesz még hasonló rendezvénysorozat Nagyváradon.
2009. október 1., csütörtök
Egy szórakoztató hír

2009. szeptember 29., kedd
Felemás többnyelvűség

2009. június 14., vasárnap
Íme az új blogom...
Új blog, új arculattal, új szolgáltatónál...Hogy miért is váltottam?Valahogy úgy vagyok vele, hogy meguntam, hogy egyedül osztogatom az észt. Amikor blogba kezdtem, akkor egy interaktívabb dolgot képzeltem el, visznont úgy tűnik nem a legjobb szolgáltatót választottam. Ugyanis ahol eddig voltam, csak a regisztráltak szólhattak hozzá. Meg is látszott, hogy 2007 októbere óta összesen két (igen, 2 darab) hozzászólást sikerült begyűjteni, pedig (szerintem) nem érdektelen témákról írtam. A statisztikákon láthattam, hogy viszonylag sokan olvassák bejegyzéseimet...ezért bátorkodtam újra kezdeni abban a reményben, hogy ezuttal többen véleményt alkotnak arról amit, ahogy és amikről írok. Szóval, arról van szó, hogy van itt egy jó kis erdélyi bloggertársadalom, akikkel pár e-mail váltáson kívül nem sok kapcsolatom volt...eddig...
S a témák maradnak ugyanazok. Zene, film valamint a hétköznapok néha gyönyörteljes, néha kétségbeejtő megtapasztalása
És íme egy kis jó zene, legyen ez amolyan beugró muzsika